Outwell Parkville 200SA Biltält
Outwell Parkville är ett självstående biltält som i stället för tältstänger använder luftkanaler. Med en golvyta på 200 x 320 cm och vinklade luftkanaler får förtältet mycket bra med utrymme. Tältet är helt sjävlstående så det går bra att lämna på campingen vid en tur med husbilen. Slussen har en anslutningshöjd mellan 175 - 200 cm.
.
LÄS MERBredd: 320 cm
Anslutningshöjd: 175 - 200 cm
Anslutningsbredd: 250 cm
Djup: 200 cm (exklusive sol/regnskydd och sluss)
Golvyta: ca 6,4 m² (exklusive sol/regnskydd och sluss)
Vikt: 20 kg
Snabbrest självstående biltält
Outwel Parkville 200SA är ett biltält med luftkanaler från Danska Outwell. Tältet är extremt lätt att montera och resa och passar husbilar med en anslutningshöjd upp till 200 cm till listen. Fäst bara tältduken i marken med slussen mot bilen, pumpa upp de i tältduken integrerade kanalerna som bildar ramen på tältet. Fäst sedan tältet via kederlisten eller magnetfästet på bilen/markisen. Enda stången är den som skapar solskyddet över ingången framtill.
Outwell Parkville 200SA Biltält
- Outwell Power Air System med apex-rör gör det enkelt att montera upp/ned samt extremt stabilt. Testat mot vindar upp till 88 km/h
- Lösa längsgående luftkanaler som fäst mellan kanalerna ger extra stabilietet vid behov
- Själstående och stängbar dörr i slussen gör att det går bra att lämna vid utflyckter från campingen
- Fastsytt golv ger ett bättre klimat i tältet och minskar risken för kalldrag och småkryp
- Slussen har en dörr på vardera sida
- Dörrarna mellan tält och sluss går öppna helt
- Bockade luftkanaler ger en bra höjd i hela tältet (220 cm vid nocken)
- Ljus och rymligt med med stora fönster och ett djup på 200 cm.
- Tonade fönster ger behagligt ljus och minskar insysnen
- Dörren fram går öppna helt med eller utan myggnät
- Regn och vindskyddad ingång fram
- Myggnät båda dörrararna till tältet och i ventilationen (ej på slussens dörrar)
- Duken är förstärkt på samtliga utsatta ställen
- Dubbla vulstband som passar skenor på 5 mm, 7mm och VW Carlifonia Rails
- Pump med tryckmätare, markpinnar och tältväska ingår
Om Outwell Parkville 200SA Biltält
Outwell Parkville tillhör Outwells premiumsortimen och är ett tåligt, stabilt och mycket snabbrest biltält. En tältduk med en vattenpelare på 6000 mm, tejpade sömmar, kraftiga stormlinor och deras Power Air System Frame ger ett tält som klarar alla väder utan problem. Tack vare djupet på 2 meter och de bockade luftkanalerna som ger en bra takhöjd i stora delar av tältet så är det ett tält som ger bra med användbar yta. Både bilen och tältet är enkelt tillgänglig via den stora dörren fram, via dörren på sidan av tältet eller de små dörrarna på sidorna av slussen. Under varma dagar går hela fronten och sidorna att öppna för att skapa en skyddad uteplats. Är det småkryp i farten är det bara att dra för myggdörren fram eller på tältets dörrar på sidorna. Tältet har även ett fastsytt golv vilket tar bort kalldrag och håller ute småkryp samt minskar kondensen.
Slussen har fullstora dörrar så tältet går öppna upp helt mot bilen. Vill man sedan åka iväg med bilen och lämna tältet är det bara att stänga dörrarna och lossa på slussen. De stora tonade fönstren ger en ljus innemiljö samtidigt som de minskar insynen.
Frågor och svar Air/Smart Air
1. Hur tåliga är luftkanalerna?
Kanalerna består av tre lager. Ytterst är ett lager kraftigt polyester, sedan ett skyddande lager PVC och sen kommer själva kanalen i TPU. Konstruktionen gör att kanalerna är mer tåliga mot vind än stål och glasfiberstänger. Viktigt är dock att man bara använder en pump med tryckmätare och inte pumpar upp ett högre tryck än det som anges för tältet då det riskerar att förstöra kanalerna.
2. Vad händer om det går hål i kanalen eller en ventil går sönder? Rasar tältet ihop?
Kanalerna är separerade så det rasar inte ihop om det skulle gå hål i en kanal. De går även laga med en lagningssats eller gaffertejp/silikontejp. Både kanaler och ventiler är helt utbytbara.
Varumärke | Outwell |
Tältduk | Outtex® 6000 Express RS polyester |
Vattenpelare | 6000 mm |
Luftkanaler | Power Air System med apex-rör för optimal stabilitet |
Maximalt tryck | 9 psi/0.6 bar |
Stänger | Duratec glasfiber 9.5 mm |
Golv (Material) | Dubbelbelagd, vattentät 100 % polyeten |
Packstorlek | 80 x 40 x 40 cm |
Vikt | 20.0 kg |
Bredd kederlist/tak | 250 cm |
Anslutningshöjd/Höjd till list | 175 - 200 cm |
Vulstbandstjocklek | 7 mm / 5 mm |
Färg | Green |
UV-skydd | UPF 30+ |