Outwell Earth 4 Campingtält
Snabbt och enkelt att resa och samtidigt tåligt mot väder och vind. En rymlig absid/förtält som har ett löst golv med uppvikta kanter samt en sovkabin med lågt ljusgenomsläpp ger även en bra komfort i tältet. Perfekt för familjen som letar ett prisvärt allroundtält som passar både camping och friluftsliv.
Tyvärr ingår inte denna produkt i vårt sortiment för tillfället.
Till butikens startsida »
Sitemap »
Antal personer: 4
Vikt: 7,3 kg
Absid/Förtält: Stor
Allroundtält för camping och friluftsliv
Pålitligt och lättrest tält som fungerar lika bra för camping, cykel/motorcykelsemestern som i skogen eller på fjället. En sovkabin med lågt ljusgenomsläpp ger bra komfort och en rymlig absid/förtält med ett löstagbart golv ger bra skydd för utrustning. Dubbla dörrar gör tältet lättillgängligt och kan öppnas upp för extra ventilation varma dagar. Fönster med gardiner fram släpper in ljus och ger utsikt utan att behöva öppna dörren.
Outwell Earth 4 Campingtält
- Färgkodade stänger och kanaler gör det enkelt att montera
- Kraftiga tältstänger och tålig duk ger ett stabilt tält
- Extra vindstabilisering via att tältduken, tältlinorna och tältstänger fästs ihop vid montering
- Mörk sovkabin med lågt ljusgenomsläpp skyddar mot kvälls och morgonsol - perfekt för barnfamiljer
- Sovkabinen har ett fast golv som skyddar mot smuts, fukt och insekter
- Absid/förtält med löstagbart golv med uppvikta kanter som fäst i tältduken
- Tonade fönster ger ett behagligt ljus samtidigt som det skyddar mot insyn och värme
- Inbyggda gardiner på samtliga fönster
- Två dörrar i yttertältet gör tältet mer tillgängligt och underlättar ventilationen när solen ligger på
- D-formade dörrar på ytter och innertält är lätta att hantera i alla väder
- Monteras och packas ihop med innertältet monterat på tältduken. Bra vid sämre väder.
- Bred ställbar ventil bak ger bra luftflöde
- Myggnät i ventilation och på dörren till innertältet
- Förvaringsfickor i innertältet
- Fasta tältlinor som tack vare den neongula färgen syns bra på kvällen
Om Outwell Earth 4 Campingtält
Outwell Earth 4 är ett tält som passar familjen eller gruppen som är ute efter ett pålitligt tält som går snabbt att sätta upp. Tältet som är ett tunneltält är anpassat för fyra personer men kan med fördel används av familjer eller sällskap på tre för att få lite extra sovutrymme per person eller extra plats för packning. Tack vara den stora absiden/förtältet så passar tältet perfekt för turer där mycket utrustning ska förvaras i tältet eller där man vill ha plats för att sitta i tältet under regniga dagar. Takhöjden i tältet gör att det går bra att sitta upp både i sovkabinen och i absiden.
Tältet är enkelt att montera med färgkodade tältstänger och har en mycket bra ventilation. I tältet ingår även en golvduk av badkarstyp med uppdragna kanter till förtältet för extra skydd mot smuts och väta.
Sovkabinen
Sovkabinen är helt förseglad med tåligt golv och insektsnät i ventilationen. Ett kraftigare mörkt tyg i hela sovkabinen minimerar effekten av många tältcampares värsta fiende, morgonsolen.
Övrigt
Outwell Wind Guard System där duken, stängerna och tältlinorna fästs ihop ger väldigt bra prestanda vid kraftigare vindar. Duken är flamskyddad och helt vattentät med tejpade sömmar.
Varumärke | Outwell |
Personer | 4 |
Tältduk | Outtex® 3000 Select, 100% polyester |
Vattenpelare | 3000 mm |
Stänger | Duratec-glasfiber 9.5 mm |
Sovkabin | Mörkare väggar och tak med lågt ljusgenomsläpp, 100% polyester |
Golv (konstruktion) | Avtagbart tältgolv med höga kanter |
Golv (Material) | Dubbelbelagd, vattentät 100 % polyeten |
Packstorlek | 61 x 23 cm |
Vikt | 7.3 kg |
Montering | Tältduk först eller med innertält monterat |
Säsonger | 3 Säsonger (Vår-Höst) |
Konstruktion | Tunneltält |
Väska/förvaring | Väska med kraftiga band för att kunna bära tältet kortare avstånd |