Fabsil Universal Protector 2,5 L impregnering & UV-skydd
Säkra dig mot regnväder med Fabsils vattentätande behandling framtagen för att återställa vattenavstötning och UV-skydd även på äldre tält. Penslas på.
1 liter räcker till ca. 18 m2 nylon, 7,5 m2 lättviktsduk/polyester eller 5m2 tung canvas. Ett 2-personerstält är ca. 6 m2.
Volym: 2,5 l
Återställ ditt tälts impregnering och UV-skydd
Det finns inget mysigare än att ligga och lyssna på regnet i tältet och det finns inget värre än att vakna upp i ett genomdränkt tält. Som tur är är det så enkelt att ta återställa impregneringen med Fabisils kraftfulla impregnering och UV-skydd.
Fabsils flytande tältskydd replikerar den ursprungliga vattenavvisande finishen som finns på alla typer av utomhusutrustning och utrustning – vilket garanterar att du håller dig torr även under de våtaste förhållanden. Dessutom lägger den till UV-skydd vilket betyder att ditt tält verkligen är skyddat vid både regn och solsken. Så innan du använder ditt tält eller utomhusutrustning nästa gång, se till att det är redo för äventyr med Fabisl Universal Protector.
Bruksanvisning:
- Behandla utomhus eller i ett välventilerat utrymme.
- Applicera med en ren pensel eller sprayflaska.
- Applicera direkt på rent tyg.
- Applicera jämnt över hela tältet.
- Applicera extra på sömmar
- Torka bort överflödig produkt med en ren trasa.
- Låt torka helt innan användning.
Riktlinjer för täckning:
- För lättviktsnylonmaterial och polyester (används ofta i tält) är täckningen 15-18 kvm per liter.
- För lättviktscanvasmaterial är täckningen 7-10 kvm per liter.
- För mellanviktscanvas är det 5-7 kvm per liter.
Varumärke | Fabsil |
Volym | 2,5 L |